Професионална гимназия по туризъм и хранително-вкусова промишленост „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Момчилград, е наследник на две професионални гимназии:
- Професионална гимназия по машиностроене и лека промишленост „Васил Левски“ – гр. Момчилград, началото, на която е поставено с акт на Министерски съвет през далечната 1959 година и е първото професионално училище в Община Момчилград. В нея са се обучавали ученици в следните специалности: трактористи-комбайнери, шлосер-монтьори, електромонтьори, електро и газозаварчици, ковач-пресьори, стругаро-фрезисти, заварчици, оператори на металорежещи машини, машинни монтьори, оператори в шевното производство и оператори в тъкачното производство, моделиер-технолози.
- Професионална гимназия по туризъм и хранително-вкусова промишленост „Св. Св. Кирил и Методий“ – Момчилград, открита със заповед на Министъра на образованието и науката през 1992 година, в която се е извършвало обучение по следните специалности: технология на тютюна и тютюневите изделия; техника и технология на млякото и млечните изделия; оператор в производството на хляб, хлебни и сладкарски изделия; кулинар; организация на туризма и свободното време; организация на хотелиерството; производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения; производство на кулинарни изделия и напитки.
Днес в Професионална гимназия по туризъм и хранително-вкусова промишленост „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Момчилград, се обучават 146 ученици от 8 до 12 клас в дневна и самостоятелна форма на обучение по следните специалности и професии:
- Специалност „Производство на кулинарни изделия и напитки”, професия „Готвач”;
- Специалност „Производство на хляб и хлебни изделия“, професия „Хлебар-сладкар“;
- Специалност „Облекла по поръчка“, професия „Модист“;
- Специалност „Кетъринг“, професия „Ресторантьор“;
- Специалност ”Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил”, професия „Моделиер-технолог на облекло”;
- Специалност „Производство на облекло от текстил”, професия „Оператор в производството на облекло”;
Като специалностите „Производство на кулинарни изделия и напитки”, „Производство на хляб и хлебни изделия“ и „Оператор в производството на облекло” са приоритетни на пазара на труда.
Гимназията разполага с три корпуса: основна учебна сграда, разположена на ул. „Маказа“ № 31; корпус за провеждане на практическо обучение по технология на облекло от текстил, разположен на ул. „Гюмюрджинска“ № 19; корпус за провеждане на практическо обучение по готварство и ресторантьорство, разположен на ул. „Спартак“ № 4 и реновиран със средства по НП „Оптимизация на училищната мрежа“, модул „Рационализация на мрежата от професионални училища“; физкултурен салон, библиотека, два компютърни кабинета и високоскоростен безжичен интернет във всички корпуси.
Общият брой на работещите в гимназията е 17 души, от които 5 административен и помощен персонал, и 12 педагогически специалисти, от които 10 старши учители и 2 учители. От тях 2 учители с III-та ПКС, 7 учители с IV-та ПКС , 1 учител с V-та ПКС. Преподавателите се ползват с добро име в общината и областта. Те са личности с гражданска позиция, с отговорност в изпълнението на образователно-възпитателните си функции.